اکسدرین دارویی برای میگرن | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

اکسدرین دارویی برای میگرن

اکسدرین دارویی برای میگرن

یکی از داروهای پر مدعا برای کاهش سردردهای میگرنی اکسدرین “Excedrin” است. این دارو با تبلیغات بسیار وسیع خود را به عنوان یکی از بهترین مسکن ها برای توقف انواع از سردردها معرفی میکند. شاید برای شما جالب باشد که بعضی از مراجعین ما با تلاش بسیار و توسط دوستان و اقوامی که در خارج از کشور دارند اقدام به تهیه این دارو کرده و به سختی این دارو را به دست آورده و از تاثیرات حیرت آور دارو در درمان سردردهای میگرنی خودشان میگویند.

اکسدرین یک داروی معمولی:

درواقع اکسدرین ترکیبی از استامینوفن، کافئین و آسپیرین است. این ترکیب در جهان و ایران توسط کمپانی های دارویی مختلفی تولید میشود اما شرکت دارویی GSK که یک شرکت با اصالت بریتانیایی است این ترکیب را با نام تجاری اکسدرین به بازار عرضه کرده است. تفاوت اکسدرین با سایر ترکیبات دارویی مشابه، حجم بالای تبلیغاتی است که این برند انجام داده است. شرکت GSK برای اکسدرین یک وب سایت اختصاصی ایجاد کرده و برای هر نوع از سردرد یک بسته بندی و عنوان دارویی مجزایی در نظر گرفته است در صورتی که محتوای تمام این بسته بندی‌ها همان داروی اکسدرین با ترکیب گفته شده است.
ممکن است تصور کنید که فرمولاسیون اکسدرین با داروهای سایر شرکت ها تفاوت داشته باشد و فرمولاسیون ویژه این دارو باعث تاثیرگذاری بیشتر این دارو شود.

ترکیب استامینوفن ، کافئین و آسپیرین در سایر برندها:

برندهای مختلفی این ترکیب را به بازار عرضه کرده اند و نام های مختلفی روی این محصول قرار داده شده است. به عنوان مثال کمپانی آمریکایی Alva-Amco این ترکیب را با نام تجاری Arthriten به بازار عرضه کرده است. کمپانی نیز dsehealthcare این دارو را با عنوان تجاری Vanquish Headache Relief به بازار عرضه کرده است. البته شرکت‌های داروسازی ایرانی نیز در این زمینه فعالیت‌هایی داشته اند. و در ایران کمپانی البرز دارو ترکیب استامینوفن ، آسپیرین و کافئین را با نام تجاری EXEDRAL و شرکت تولید دارو با نام تجاری AXAR به بازار عرضه کرده اند. البته نسبت ترکیبات در AXAR با اکسدرین متفاوت است.

سایز نام های تجاری AAC در جهان عبارتند از :

Anacin Advanced Headache Formula, Arthriten, Backaid IPF, Goodys Extra Strength, Goody’s Headache Powders, Pain Reliever Plus, Excedrin,

Genace, Supac, Pamprin Max, Bayer Migraine Formula, Uricalm Intensive, Vanquish Headache Relief

البته برند اکسدرین تعداد زیادی از نام های مختلفی از ترکیب AAC را به بازار ارائه کرده. که برخی تفاوتهای جزئی در فرمولاسیون داشته و برخی اصولا مشابه هستند و تنها نام و بسته بندی متفاوتی دارند:

Excedrin Geltab, Excedrin Migraine, Excedrin Extra Strength, Excedrin Extra Strength Geltab, Excedrin Migraine Geltab, Excedrin Express, Excedrin Menstrual Express

آیا درصد ترکیبات انواع مختلف استامینوفن، آسپیرین و کافئین متفاوت است ؟

ترکیب اصلی این دارو به صورت ۲۵۰mg استامینوفن، ۲۵۰mg آسپیرین و ۶۵mg کافئین است. که با نامهای تجاری مختلف و در برند اکسدرین در دو بسته بندی با نام اکسدرین میگرن و اکسدرین اکسترا به فروش میرسد.

اما در اکسدرین مخصوص سردردهای PM یا سردردهای شبانه، کافئین حذف شده. و مقداری ماده خواب آور دیفن هیدرامین به آن اضافه شده است. همچنین در اکسدرین مخصوص سردرد تنشی آسپیرین از ترکیب دارو حذف شده است.

میزان تاثیر استامینوفن کافئین آسپیرین بر میگرن :

از ابتدای نوشته تا اینجا در مورد بازار و عناوین دارویی و بحث تبلیغات صحبت کردیم. اما سوال اینجاست که از نظر علمی جایگاه این قرص کجاست ؟

اولین نکته اینکه این دارو یک داروی OTC است و نسبت به داروهای تخصصی میگرن مثل سوماتریپتان و ارگوتامین یک داروی کم خطر محسوب میشود. پس اگر این دارو بتواند سردردهای میگرنی شما را کاهش دهد نسبت به داروهای پر خطر دیگر در اولویت قرار دارد.

مقالات متعددی ترکیب استامینوفن، آسپرینی و کافئین ( AAC ) را با داروهای مسکن مختف مقایسه کرده اند و اکثر این مطالعات تاثیر قابل قبولی را از داروی AAC گزارش کرده اند. به عنوان مثال در مقاله ای محققان ایرانی تاثیر AAC را با ایبوبروفن مقایسه کرده اند و از تاثیر بیشتر AAC در مهار سردرد میگرنی را گزارش کرده اند.

Comparison of ibuprofen and AAC (acetaminophen, Aspirin, Caffeine) for treating acute migraine episodes


بیشتر بدانید : میگرالپسی در طبقه بندی جهانی سردرد


اما یکی از جالب توجه ترین مقالات در این زمینه مطالعه ای است که تاثیر AAC را با سوماتریپتان مقایسه کرده و مدعی شده که AAC بهتر از سوماتریپتان میتواند سردرد میگرنی را کنترل کند:

Acetaminophen, Aspirin, and Caffeine Versus Sumatriptan Succinate in the Early Treatment of Migraine: Results From the ASSET trial

اگرچه این مقاله ادعای بسیار بزرگی دارد اما در مجله با اعتبار بالا ( Impact factor:4.041 ) چاپ شده و محل انجام پژوهش San Francisco Headache Clinic بوده است.

به عنوان جمع بندی، تاثیر برتر ترکیب AAC نسبت به مسکن هایی مانند استامینوفن ، استامینوفن کدئین و ایبوبروفن برای کاهش سردرد میگرنی در مقالات متعدد تایید شده و یک مقاله نیز مدعی شده که ترکیب AAC برای کاهش سردرد میگرنی از سوماتریپتان نیز موثرتر است. در این شرایط با توجه به خطرات کمتر این دارو، استفاده از ترکیب AAC در زمان حمله میگرنی پیشنهاد میشود.

البته با توجه به میزان کافئین موجود در این دارو اگر زمان مصرف دارو به زمان خواب شما نزدیک باشد. مصرف این دارو ممکن است موجب بی خوابی شما شود.

اکسدرین ایرانی :

یکی از سوالات متداول در مورد چنین داروهایی این است که آیا ترکیب استامینوفن ، کافئین و آسپیرین ایرانی میتواند به اندازه داروی اکسدرین موثر باشد ؟

در واقع این دارو ترکیبی از سه ماده موثره است که سالهاست در شرکت های ایرانی تولید شده. و به بازار عرضه میشود و از نظر فنی برای یک شرکت دارویی ایرانی پیچیدگی خاصی ندارد. اما در فرایند تولید دارو یکی از مهم ترین بخش ها کنترل کیفی و بررسی هایی است که در محصول نهایی انجام میشود.

به عبارتی اگر اصول اولیه تولید و کنترل کیفی نهایی محصول به دقت انجام شود. ترکیب AAC ایرانی تفاوتی با اکسدرین یا هر داروی مشابه خارجی این ترکیب نخواهد داشت.

این مقاله صرفا ارائه محتوای علمی با ذکر منبع و اطلاعات موجود در وب سایت شرکت های دارویی بوده کلینیک مغز و اعصاب اصفهان مسئولیتی در مورد داروهای ذکر شده ندارد. مرجع رسمی تایید داروهای وارداتی و یا تولید داخل سازمان غذا و داروی ایران بوده و لذا در هنگام تهیه و یا مصرف هر دارو به تاییدیه سازمان غذا و داروی ایران برای داروی مورد نظر دقت نمایید.

 


شما عزیزان می توانید که سوالات خود را با ما در میان بگذارید. با کلیک کردن اینجا سوالات خود را برسید. 

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

اورای بینایی چیست

علت و علائم میگرن همی پلژیک

پاتوفیزیولوژی میگرن چیست

آیا سیگار کشیدن موجب بیماری میگرن میشود ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *