ورزش هوازی

بهترین ورزش برای مغز

در این مقاله از کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون می خواهیم راجع به بهترین ورزش برای مغز اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم پس تا آخر این مطالب باب ما همراه باشید.

 بهترین ورزش برای مغز 

در حال حاضر شما آگاهید که تمرینات ورزشی موجب می شود که عملکرد و ساختار مغز تغییر کند بر اساس مطالعاتی که بر روی انسان ها و یا حیوانات صورت گرفته شده نشان ‌دهند این است که فعالیت‌های جسمی باعث می شود که حجم مغز را به صورت کلی افزایش یابد و باعث کاهش حفره‌هایی را که به دلیل بالا رفتن سن در ماده‌ی خاکستری و سفید مغز ایجاد می‌شود، می شوند.

بهترین ورزش برای سلامت مغز انجام ورزش های هوازی است که دست کم بتوان ۴۵ دقیقه پشت سرهم انجام داد. انجام ورزش هوازی موجب افزایش ضربان قلب می شود و برای یک مدت زمان پشت سرهم انسان را به حرکت وا می دارد، تاثیر مفید قابل توجه ای بر سلامت مغز دارد.

انجام ورزش هوازی همان طور که برای قلب مفید است برای مغز نیز مفید است. برخی از فواید این ورزش مانند بهبود حالت روحی ممکن است در عرض چند دقیقه ظاهر شود اما بروز سایر فواید مانند تقویت حافظه می تواند چند هفته طول بکشد. این بدان معنی است که بهترین نوع ورزش برای ذهن انجام هر نوع ورزش هوازی است که بتوان دست کم ۴۵ دقیقه پشت سر هم انجام داد.

اگر که می خواهید فواید آن را روی مغزتان ببینید می توان یک پیاده روی سریع و یا دویدن آهسته را به زندگی روزمره خود اضافه کنید.

افراد مبتلا به افسردگی شدید می توانند که فقط ۳۰ دقیقه پیاده بر تردمیل برای ۱۰ روز متوالی انجام دهند که موجب کاهش قابل توجه بالینی و آماری افسردگی می شود.

انجام ورزش هوازی می تواند به افرادی که به افسردگی بالینی مبتلا نیستند کمک کند تا با کاهش سطح هورمون های طبیعی استرس بدن مانند آدرنالین و کورتیزول استرس کمتری احساس کنند. همچنین ترکیب دو ورزش هوازی و استقامتی، بهترین نتایج را در پی خواهد داشت.

پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که چرا این نوع ورزش موجب تقویت مغز می شود ولی مطالعات نشان می دهند که این تاثیر ناشی از افزایش جریان خون است که اکسیژن تازه و انرژی به ذهن انسان می رساند.

مطالعات بر روی زنان مسن دارای علائم بالقوه زوال عقل نشان داد است که که انجام ورزش هوازی با افزایش اندازه هیپوتالاموس ارتباط داشته و هیپوتالاموس منطقه ای از مغز است که با یادگیری و حافظه ارتباط دارد. که باعث تقویت حافظه می شود.

 

در صورت مفید بودن این مطالب آن را در اختیار دوستان خود قرار بدهید.

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *