تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

سیستم عصبی از مغز، نخاع و شبکه­‌ای از عصب­‌ها در سراسر بدن تشکیل شده است. این سیستم پیام‌­ها را بین مغز و قسمت­‌های مختلف بدن منتقل می­‌کند. اگر مغز آسیب ببیند نمی­‌تواند این پیام­ها را به درستی دریافت کند.

ممکن است بیشتر از حد معمول احساس درد داشته باشید، یا هنگام فعالیت­‌های همیشگی که پیش از سکته مغزی دردناک نبوده‌­اند، احساس درد کنید. این تغییر در ادراک بدین علت است که مغز ممکن است احساساتی مانند گرما و سرما را مانند گذشته درک نکند.

اگر قسمت­‌هایی از مغز که با چشم ارتباط برقرار می‌­کنند آسیب ببینند، ممکن است تغییراتی در بینایی ایجاد شود. این تغییرات می­‌تواند شامل از دست دادن بینایی، از دست دادن یک سمت میدان دید یا قسمت­هایی از آن و مشکلات حرکت چشم باشد. همچنین ممکن است مشکلات پردازشی وجود داشته باشد، به این معنی که مغز اطلاعات درستی از چشم­‌ها دریافت نمی‌­کند.

افتادگی پا نوعی ضعف یا فلج شایع است که بلند کردن قسمت جلوی پا را دشوار می‌­سازد. این وضعیت می‌­تواند باعث شود که هنگام راه رفتن انگشتان پا را در امتداد زمین بکشید، یا از زانو خم شوید و پا را بالاتر برده تا روی زمین کشیده نشود. این مشکل معمولا به دلیل آسیب عصبی ایجاد می‌شود و ممکن است با توانبخشی بهبود یابد. استفاده از بریس نیز می‌­تواند مفید واقع شود.


بیشتر بدانید : دلایل و نشانه های نوروپاتی


بین نواحی مغز و عملکرد آن­ها مقداری همپوشانی وجود دارد. از این رو آسیب به قسمت جلوی مغز می‌­تواند باعث تغییراتی در هوش، حرکت، منطق، ویژگی­‌های شخصیتی و الگوهای تفکر شود. اگر این قسمت از مغز به دنبال یک سکته مغزی تحت تاثیر قرار گیرد، ممکن است برنامه‌­ریزی را نیز دشوار کند.

آسیب به سمت راست مغز می‌­تواند باعث کاهش توجه، تمرکز و حافظه شود و شناسایی چهره­‌ها یا اشیا را حتی اگر برای شما آشنا باشند، دشوار نماید. همچنین می‌­تواند به تغییرات رفتاری مانند تکانش­گری، احساس نامتناسب ­بودن و افسردگی منجر شود.
آسیب به سمت چپ مغز می‌­تواند باعث دشواری در گفتار و درک زبان، اختلالات حافظه، مشکل در استدلال، سازماندهی، تفکر ریاضی/تحلیلی و تغییرات رفتاری شود.

پس از یک سکته مغزی در معرض خطر بیشتری برای تشنج هستید. این وضعیت اغلب به اندازه، محل و شدت سکته بستگی دارد. در یک مطالعه نشان داده شده است که از هر ۱۰ نفر ممکن است ۱ نفر پس از سکته مغزی دچار تشنج شود.


کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون کلیک کنید.


بیشتر بدانید :

انواع کم توانی ذهنی

کاردرمانی چیست؟

پالس تراپی در بیماری ام اس

اختلال بلع در بیماران ای ال اس

میاستنی گراویس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *