تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

سیستم عصبی از مغز، نخاع و شبکه­‌ای از عصب­‌ها در سراسر بدن تشکیل شده است. این سیستم پیام‌­ها را بین مغز و قسمت­‌های مختلف بدن منتقل می­‌کند. اگر مغز آسیب ببیند نمی­‌تواند این پیام­ها را به درستی دریافت کند.

ممکن است بیشتر از حد معمول احساس درد داشته باشید، یا هنگام فعالیت­‌های همیشگی که پیش از سکته مغزی دردناک نبوده‌­اند، احساس درد کنید. این تغییر در ادراک بدین علت است که مغز ممکن است احساساتی مانند گرما و سرما را مانند گذشته درک نکند.

اگر قسمت­‌هایی از مغز که با چشم ارتباط برقرار می‌­کنند آسیب ببینند، ممکن است تغییراتی در بینایی ایجاد شود. این تغییرات می­‌تواند شامل از دست دادن بینایی، از دست دادن یک سمت میدان دید یا قسمت­هایی از آن و مشکلات حرکت چشم باشد. همچنین ممکن است مشکلات پردازشی وجود داشته باشد، به این معنی که مغز اطلاعات درستی از چشم­‌ها دریافت نمی‌­کند.

افتادگی پا نوعی ضعف یا فلج شایع است که بلند کردن قسمت جلوی پا را دشوار می‌­سازد. این وضعیت می‌­تواند باعث شود که هنگام راه رفتن انگشتان پا را در امتداد زمین بکشید، یا از زانو خم شوید و پا را بالاتر برده تا روی زمین کشیده نشود. این مشکل معمولا به دلیل آسیب عصبی ایجاد می‌شود و ممکن است با توانبخشی بهبود یابد. استفاده از بریس نیز می‌­تواند مفید واقع شود.


بیشتر بدانید : دلایل و نشانه های نوروپاتی


بین نواحی مغز و عملکرد آن­ها مقداری همپوشانی وجود دارد. از این رو آسیب به قسمت جلوی مغز می‌­تواند باعث تغییراتی در هوش، حرکت، منطق، ویژگی­‌های شخصیتی و الگوهای تفکر شود. اگر این قسمت از مغز به دنبال یک سکته مغزی تحت تاثیر قرار گیرد، ممکن است برنامه‌­ریزی را نیز دشوار کند.

آسیب به سمت راست مغز می‌­تواند باعث کاهش توجه، تمرکز و حافظه شود و شناسایی چهره­‌ها یا اشیا را حتی اگر برای شما آشنا باشند، دشوار نماید. همچنین می‌­تواند به تغییرات رفتاری مانند تکانش­گری، احساس نامتناسب ­بودن و افسردگی منجر شود.
آسیب به سمت چپ مغز می‌­تواند باعث دشواری در گفتار و درک زبان، اختلالات حافظه، مشکل در استدلال، سازماندهی، تفکر ریاضی/تحلیلی و تغییرات رفتاری شود.

پس از یک سکته مغزی در معرض خطر بیشتری برای تشنج هستید. این وضعیت اغلب به اندازه، محل و شدت سکته بستگی دارد. در یک مطالعه نشان داده شده است که از هر ۱۰ نفر ممکن است ۱ نفر پس از سکته مغزی دچار تشنج شود.


کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون کلیک کنید.


بیشتر بدانید :

انواع کم توانی ذهنی

کاردرمانی چیست؟

پالس تراپی در بیماری ام اس

اختلال بلع در بیماران ای ال اس

میاستنی گراویس

نوشته های مشابه