دیس استزی یا اختلال حسی

دیس استزی یا اختلال حسی چیست؟

دیس استزی یا اختلال حسی چیست؟

دیس استزی یا اختلال حسی (Dysesthesia) نوعی اختلال عصبی است که فرد را دچار احساس درد، خارش، سوزش و محدودیت می کند. این اختلال در اثر آسیب به اعصاب بوجود می آید و اغلب با بیماری های عصبی همراه است.

واژه “Dysesthesia” از دو واژه قدیمی یونانی تشکیل شده است و به معنی «حس غیر طبیعی» می باشد. این اختلال می تواند در اثر سکته مغزی، سندرم تونل کارپال و دیگر بیماری های عصبی بوجود بیاید.

طبق تحقیقات انجام شده، احساس سوزش، خارش و یا درد ناشی از دیس استزی در ۱۲ تا ۲۸ درصد از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) دیده می شود. افراد دچار دیس استزی ممکن است در پوست خود احساس خارش یا سوزش داشته باشند.

علل اختلال حسی

یس استزی در اثر آسیب به اعصاب بوجود می آید. این موضوع زمانی رخ می دهد که آسیب وارده باعث می شود رفتار اعصاب غیر قابل پیش بینی شود. این عارضه به نوبه خود منجر به پیام‌رسانی نامناسب و غیر صحیح آنها می گردد.

این پیام های آشفته وارد مغز می شوند و از آنجایی که مغز نمی تواند آنها را تفسیر کند. بنابراین پاسخی ترکیبی از حواسی که می شناسد بوجود می‌آورد.
در دیس استزی، اختلال در پیام رسانی اعصاب باعث می شود مغز احساسات غیر طبیعی و ناخوشایندی را تجربه کند. این احساسات می توانند از خارش خفیف تا درد تیز و خنجری متفاوت باشند.

اختلال حسی می تواند دردناک باشد اما این درد نشان دهنده آسیب عصبی نیست. در این بیماری فعالیت بدن ممکن است کاملا طبیعی و سالم باقی بماند. با این حال عدم فعالیت بدنی و یا فعالیت نامناسب بدن به دلیل احساس ناخوشایند ناشی از دیس استزی، می تواند آسیب زا باشد.


کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون کلیک کنید.


بیشتر بدانید :

علایم تصرف یا تشنج

کاردرمانی چیست؟

پالس تراپی در بیماری ام اس

میاستنی گراویس

تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

سردرد های تنشی و علائم

سردردهای خوشه ای چیست؟

نحوه تشخیص انواع سردرد

نوشته های مشابه