شبکه-کورویید

شبکه کورویید

شبکه کورویید چیست؟

مایع مغزی-نخاعی توسط “شبکه کورویید” در بطنهای مغز تولید میشود. این شبکه متشکل از مویرگها و اپاندیم مجاور آنها است. اپاندیم بافت ظریفی است که سطح داخلی بطنها را پوشانده است. این مجموعه با مکانیسمی اختصاصی بصورت مداوم مایع مغزی-نخاعی را تراوش میکند. شبکه کورویید بخشی از سد محافظ مغز نیز میباشد و مانع ورود مواد آسیب رسان به داخل سیستم مغز میشود. در صورتیکه این شبکه دچار اختلالی نظیر تومور شود تولید این مایع افزایش یافته باعث هیدروسفالی میشود.

بطنهای مغزی و شبکه کوروئید

در جریان تکامل مغز از لوله عصبی جنینی ، حفره مرکزی لوله عصبی در چهار ناحیه متسع شده و بطنهای مغزی را بوجود می‌آورند. بطنهای مغزی عبارتند از: بطنهای جانبی شامل دو بطن ، هر کدام در یک نیمکره مغزی ، بطن سوم در ناحیه تالاموس و بطن چهارم در محل بصل‌النخاع و پل مغزی. این نواحی که بوسیله نرم شامه بسیار پرعروقی پوشیده شده‌اند ضمن تکامل مغز ، به صورت لایه چین‌خورده‌ای به درون بطنهای مغزی آویزان شده و شبکه کوروئید را بوجود می‌آورند. شبکه کوروئید در دیواره بطنهای جانبی و سقف بطنهای سوم و چهارم دیده می‌شوند.

شبکه-کورویید

تکامل دستگاه عصبی مرکزی در دوران جنینی

سیستم اعصاب مرکزی ، از اکتودرم منشا می‌گیرد. در اواسط هفته سوم بارداری ، به صورت صفحه عصبی نمایان می‌شود. بعد ، این صفحه عصبی ، چین خورده و در وسط بهم رسیده و جوش می‌خورند و به لوله عصبی تبدیل می‌شود. انتهای سری این لوله ، به مغز تبدیل می‌شود و انتهای دمی آن ، به نخاع و قسمتهای مختلف آن.

تمایز سلولهای عصبی در دوران جنینی

نوروبلاستها یا سلولهای عصبی ، منحصرا از تقسیم سلولهای نورو اپیتلیال بوجود می‌آیند. با تمایز بیشتر ، دو زایده سیتوپلاسمی جدید در دو جهت مخالف جسم سلولی تشکیل می‌شود که یکی از این زواید دراز می‌شود تا اکسون اولیه را بسازد و زایده دیگر ، تعدادی شاخه‌های سیتوپلاسمی جدیدی را کسب کرده و به دندریت اولیه تبدیل می‌گردد. با ادامه تکامل به نورون یا سلول عصبی بالغ تبدیل می‌شود.

 


برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

روش‌های برای فرار از سر‌دردهای روزانه

تشنج پایدار ( استاتوس اپیلپتیکوس)

مایع مغزی-نخاعی

افسردگی چیست وعلائم افسردگی کدام است؟

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *