فواید فیزیوتراپی برای ام اس | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

فواید فیزیوتراپی برای ام اس

مزایا و فواید فیزیوتراپی برای ام اس

مزایا و فواید فیزیوتراپی برای بیماران ام اس در ادامه بیان می‌شود.

اهداف اولیه فیزیوتراپی

اهداف اولیه فیزیوتراپی شامل موارد زیر است:

 1. تشخیص جامع نیازهای فیزیکی، تمرکز روی وضعیت و حرکت
 2. تسهیل انجام وظایف بطور مستقل
 3. ارائه مجموعه آموزش‌هایی در ارتباط با موضوع‌های: تمرینهای هوازی – حرکت و انجام امور و چگونگی حرکت بگونه‌ای که کمتر بیمار دچار سقوط شود.
 4. جلوگیری از بغرنج‌تر شدن وضعیت بیمار مانند در تنگا و فشار قرار گرفتن، کوتاه شدن عضله‌ها و تاندون بافتها.
 5. دست‌یابی به بهترین وضعیت تندرستی فیزیکی – عمومی

فیزیوتراپی بسیاری از علائم ام اس را تسکین می‌دهد و توانایی راه رفتن را بهبود می‌بخشد. بیمار می‌تواند بلافاصله پس از تأیید تشخیص ابتلا به ام اس، فیزیوتراپی را شروع کند و برنامه تهیه شده را در تعداد جلسات لازم دنبال کند.

متخصص فیزیوتراپی با تجربه و دانش کافی در زمینه درمان بیماری ام اس، جزء کادر پزشکی بعضی از بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های توان‌بخشی است.

مراجعه به متخصص فیزیوتراپی برای رفع مشکلات

مراجعه به متخصص فیزیوتراپی در رفع مشکلات زیر به بیمار کمک می‌کند:

 1. مشکلات تعادل
 2. هماهنگی ضعیف
 3. خستگی مزمن
 4. نداشتن تناسب اندام
 5. درد
 6. ضعف
 7. راهکارهای ذخیره انرژی

یک تا سه جلسه فیزیوتراپی کافی خواهد بود. متخصص فیزیوتراپی در نخستین جلسه بیمار را معاینه می‌کند و تمرین‌های قابل اجرا در خانه را آموزش می‌دهد.

کاردرمانی در ام اس

وظیفه کاردرمانی در ام اس تطبیق و تنظیم انجام کارها و تدابیر یکپارچه‌سازی فعالیت‌ها بگونه ای است که بیشترین حجم فعالیت با صرف انرژی کمتر صورت گیرد. (در واقع افزایش اثر بخشی انرژی صرف شده را کاردرمانی گویند).

آب درمانی و ورزش‌های آبی

بیماران مبتلا به ام اس، ورزش‌های آبی را روش مفیدی برای افزایش فعالیت می‌دانند. دمای استخر دمای مرکز بدن را حین ورزش کردن در حد طبیعی نگه می‌دارد تا قدرت کلی بدن حفظ شود. خاصیت شناوری و رانش آب حمایت لازم را از بیمارانی به عمل می‌آورد که نمی‌توانند روی زمین سفت راه بروند و ضمناً مقاومت ملایمی را در برابر حرکت‌های تمرینی ایجاد می‌کند.

تای چی و حرکات یوگا برای بیماری ام اس

برنامه‌های دربرگیرنده تای چی و حرکات یوگا برای بیماری ام اس سودمند می‌باشد. تای چی گونه‌ای ورزش با شدت کم و مبتنی بر حرکت است که قابل انجام در حالت ایستاده یا خوابیده است. تنفس عمیق نیز در این تکنیک گنجانده می‌شود.

یوگا تمرین تنفس، تمرین برای تقویت و انعطاف‌پذیری و تکنیک‌های مدیتیشن یا آرام‌سازی را در بر می‌گیرد. متخصص فیزیوتراپی آموزش دیده این ورزش‌ها را متناسب با اهداف و نیازهای هر بیمار تعدیل و طرح ریزی می‌کند.
فیزیوتراپها با اندازه‌گیری تغییرات نسبت به سنجش میزان پیشرفت بیمار در طول زمان اقدام می‌کنند. چنین سنجشی در نواحی کیفیت راه رفتن، سطح تندرستی، دامنه حرکات و مقدار انجام وظایف بطور مستقل صورت می‌گیرد.

در صورتیکه وضعیت بیمار بدتر شده باشد، فیزیوتراپها می‌توانند مشخص کنند که این بدتر شدن ناشی از عوامل عصبی یا سایر عوامل است.

چنین تشخیصی ضروری است، زیرا محدودیت در منابع مراقبت بهداشتی به این معنی است که تمرین‌های مداوم بلند مدت به دشواری می‌تواند مفید باشد، در صورتیکه تغییرات مثبت به وقوع نپیوندد یا اگر پس از مدتی بهبود مورد نظر حاصل نگردد. لذا خود درمانی مداوم به وسیله مشارکت با فیزیوتراپ، بنیاد اساسی موفقیت در رهیافت درمان با فیزیوتراپی است.

 


شما عزیزان می توانید که سوالات خود را با ما در میان بگذارید. با کلیک کردن اینجا سوالات خود را برسید. 

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

اورای بینایی چیست

آشنایی با اجزای مختلف توانبخشی سکته مغزی

دررفتگی آرنج نوپایان

درمان ام اس با فیزیوتراپی

ورزش مناسب برای بیماران ام اس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *