مکانیزم خاطرات ناخوشایند

مکانیزم خاطرات ناخوشایند

در این مطلب از سایت مرکز تخصصی و فوق تخصصی مغز، اعصاب و روان نورون به موضوع: مکانیزم خاطرات ناخوشایند  برای شما عزیزان پرداخته.

لطفا مطلب را تا انتها مطالعه کنید و در  صورت داشتن هر گونه سوال، سوال خود را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید، متخصصین و مشاورین مرکز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در کم ترین زمان می باشند.

مکانیزم خاطرات ناخوشایند

پروسه ای به نام یادگیری وابسته به حالت سبب شکل گیری خاطراتی می شود که در حالت هوشیاری عادی غیر قابل دسترسی هستند. در نتیجه خاطراتی که در حال و هوا و شرایط خاصی شکل گرفته اند، هنگامی که مغز دوباره در آن حالت قرار بگیرد قابل بازیابی خواهند بود. در یک مطالعه جدید که روی موش ها انجام شد دانشمندان برای اولین بار مکانیزمی را کشف کردند.

که در آن، یادگیری وابسته به حالت سبب ایجاد خاطرات پراسترس مربوط به ترس می شد که این خاطرات در حالت هوشیاری غیر قابل دسترس بودند. یافته های حاصل از این مطالعه به این نتیجه دست یافتند که راه های زیادی برای ذخیره خاطرات تحریک کننده ترس وجود دارد. این یافته ها می توانند سبب ایجاد روش های درمانی جدید برای بیمارانی شوند که از اختلالات روانپزشکی رنج می برند.

به علاوه می توان از این روش ها برای افرادی استفاده کرد که برای بهبود آن ها به دسترسی به خاطرات ناخوشایند آن ها نیاز است. برای بسیاری از متخصصان کمک به این بیماران سخت است چون خود بیمار قادر به یادآوری خاطرات ناخوشایندش نیست و این خاطرات دلیل اصلی علائم او هستند. بهترین راه برای دسترسی به خاطرات در این روش این است که مغز را به همان حالت از آگاهی برگردانند.

خاطرات ناخوشایند و تغییر رادیوفرکانس های مغز

دو آمینواسید گلوتامات و گابا (GABA) یین و یانگ مغز هستند، جریان های احساسی را هدایت می کنند و کنترل می کنند که آیا سلول های عصبی برانگیخته شده اند یا در وضعیت آرام قرار دارند. در شرایط عادی در این سیستم توازن وجود دارد. اما هنگامی که تحرک خیلی بالاست، گلوتامات جریان میابد. گلوتامات ماده شیمیایی اساسی ای است که به حفظ خاطرات در شبکه نورونی کمک می کند و یادآوری آن ها را آسان خواهد کرد.

از طرف دیگر GABA در آرام کردن فرد، کمک به خواب او و انسداد عملکرد افراطی گلوتامات موثر است. یکی از رایج ترین داروهای مسکن بنزودیازپین است که سبب تحریک پذیرنده های GABA در مغز می شود. دو نوع پذیرنده GABA وجود دارد. یک نوع آن پذیرنده سیناپسی GABA است که با پذیرنده گلوتامات عمل می کنند و سبب تعدیل هیجانات مغز در پاسخ به اتفاقات خارجی همچون استرس می شود.

نوع دیگر، پذیرنده فوق سیناپسی GABA است که عامل مستقلی در نظر گرفته می شود. این نوع پذیرنده، گلوتامات پر نیرو را نادیده می گیرد. و کار آن تمرکز روی درون بدن، تنظیم امواج مغز و حالات ذهنی با توجه به سطح مواد شیمیایی درونی (همچون GABA، هورمون های جنسی و میکرو RNA ها) است.

پذیرنده های فوق سیناپسی GABA سبب تغییر وضعیت مغز می شوند و به فرد احساس برانگیختگی، خواب آلودگی، آماده باش، آرامش، سرخوشی و حتی روان پریشی را می دهند. دانشمندان حقیقت دیگری را نیز کشف کرده اند: این گیرنده ها به کدگذاری خاطرات مربوط به حوادث ترسناک کمک می کنند و آن ها را جایی دور از هوشیاری فرد ذخیره می کنند.

مغز در وضعیت های گوناگونی عمل می کند همچون یک رادیو که در باندهای رادیویی AM و FM در دسترس است. مثل این است که مغز در حالت عادی روی وضعیت FM است و به برخی از خاطرات دسترسی دارد اما برای دسترسی به خاطراتی که در حالت نیمه آگاهی هستند باید مغز را در وضعیت AM قرار داد. اگر هنگامی که گیرنده های فوق سیناپسی GABA فعالند حادثه ناخوشایندی اتفاق بیفتد، خاطره این اتفاق غیر قابل دسترسی می شود مگر این که دوباره این گیرنده ها فعال شوند یا به اصطلاح مغز روی حالت AM قرار بگیرد.

مکانیزم خاطرات ناخوشایند

در صورت مفید بودن مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها ارسال نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *