میگرن و صرع یا میگرالپسی | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

میگرن و صرع یا میگرالپسی

میگرن و صرع یا میگرالپسی

میگرن و صرع از نظر فیزیولوژیک تشابهات زیادی با یکدیگر دارند و به عنوان دو وضعیت کاموربید قوی تلقی میشوند. اگرچه در مورد ماهیت هر دو بیماری ابهامات زیادی وجود دارد اما به نظر میرسد از نظر پاتوفیزیولوژی میگرن و صرع شباهت‌های قابل توجهی داشته باشند.

میگرالپسی یا تشنج حاصل از میگرن به تشنجی گفته می‌شود. که در فاصله حداکثر یک ساعتی از یک حمله میگرنی همراه با اورا رخ دهد.

میگرالپسی یکی از رویدادهای نادر همراه با میگرن است و بحث‌های مختلفی در مورد این بیماری وجود دارد. این بیماری علیرغم نادر بودن یکی از بحث‌های داغ در موضوع رده بندی سردردها است.

اگرچه میگرالپسی به نظر کلمه جدیدی بوده و از حضور این کلمه در طبقه بندی جهانی سردرد زمان زیادی نمیگذرد. اما این کلمه در واقع در سال ۱۹۶۰ توسط Lennox and Lennox ابداع شده و به یک مورد همزمانی صرع و اورای میگرن اشاره داشته است. با این وجود وارد شدن این کلمه در طبقه بندی جهانی سردرد مخالفان زیادی داشته و احتمال ایجاد تغییرات در جایگاه و یا تعریف این بیماری در نسخه های بعدی طبقه بندی جهانی سردرد وجود دارد.

میگرن همراه با تشنج یا تشنج همراه با میگرن ؟

در جدیدترین گزارشاتی که در رده بندی استاندارد سردرد ( ICHD ) وجود دارد، مشخصه‌های دو بیماری میگرالپسی (migralepsy) و همیکارنیا اپیلپتیکا (hemicrania epileptica) با یکدیگر تشابهات زیادی داشته و سردرگمی و ابهام در مورد افتراق این دو بیماری وجود دارد. برخی منابع این دو بیماری را یک بیماری تلقی میکنند و برخی متفاوت میدانند.

همیکاردیا اپیلپتیکا در تعریف جامع به عنوان سردرد مرتبط با تشنج معرفی میشود که همزمان با یک تشنج مختصر اتفاق میافتد.

میگرالپسی در تعریف به عنوان تشنج در زمان سردرد میگرنی معرفی شده و به عنوان تشنج همراه با اورای میگرن معرفی میشود.

با توجه به شباهت بسیار بالایی که بین علایم اورا و علایم یک تشنج خفیف وجود دارد. همیکاردیا اپلیپتیکا و میگرالپسی از نظر علایم و مشخصه‌های بالینی تشابه زیادی داشته و حتی قابل تفکیک نیستند.

migralepsy is a rare event in which a seizure occurs during migraine aura

hemicrania epileptica is described as an “ictal headache” that occurs “synchronously” with a partial seizure.

 

شیوع میگرن و صرع:

بر اساس گزارشات میزان شیوع صرع یا حملات تشنجی در مبتلایان به میگرن در حدود ۱ تا ۱۷ درصد تخمین زده میشود. و میزان شیوع میگرن در میان مبتلایان به صرع در حدود ۸.۵ تا ۲۰ درصد تخمین زده میشود.

داروهای صرع برای میگرن:

یکی از تشابهات جالب میگرن و صرع عملکرد داروهای مرتبط با صرع برای پیشگیری از میگرن است. اگرچه این داروها به علت عوارض جانبی تا حد امکان توصیه نمی شوند اما تاثیر گذاری نسبی این داروها برای پیشگیری از بیماری میگرن قابل تامل است. یکی از معروف ترین داروهای صرع که در پیشگیری از میگرن مورد استفاده قرار میگیرد داروی والپروات است.

به همین علت بهترین دارو برای میگرالپسی داروهای مرتبط با صرع بوده و میگرالپسی از مسیری مشابه به مسیر درمان صرع مورد بررسی و درمان قرار میگیرد.


شما عزیزان می توانید که سوالات خود را با ما در میان بگذارید. با کلیک کردن اینجا سوالات خود را برسید. 

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

اورای بینایی چیست

پاتوفیزیولوژی میگرن چیست

آیا سیگار کشیدن موجب بیماری میگرن میشود ؟

میگرن عصبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *