نقشه رنگی مغز یا QEEG | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

نقشه رنگی مغز یا QEEG

نقشه رنگی مغز یا QEEG

شکلی ارتقاء یافته از الکتروانسـفالوگرافی یا نوار مغزی سنتی است. فرایند آن به این صورت است که اطلاعات EEG به دست آمده از سطح مغز، پس از آنکـه تحـت یکی از روشهای پردازش سیگنال قرار گرفتند. به صورت نمایش مکانی (توپوگرافیک) فعالیت مغز و یا تشـنج در مـیآینـد . تصاویر به دست آمده، بصورت یک نقشه یا نمـوداری از مغـز مشـخص شـده و اطلاعـات براساس اندازه دوک، فرکانس و محل فعالیت، مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند.

این داده های خام به دست آمده، سپس بـا امواج مغزی جمعیت بهنجار مقایسه شده و از این طریق نوع تشنج خاص، محل و بیمـاری پزشـکی و روانپزشـکی احتمـالی تعیین میشود. QEEG یک روش غیرتهاجمی است و بسته به تفسیر آن که بایستی توسط یک متخصص آموزش دیده انجام گیرد میتواند در تمامی افراد مورد استفاده قرار گیرد. در بین تمام روشهای تصـویربرداری کـارکردی مغـز، QEEG دارای امتیازات خاصی است.

این روش دارای دقت زمانی بسیار خوب از لحاظ پردازش اطلاعـات نـورونی در حـد میلـی ثانیـه است. از هیچ اشعه ای استفاده نمیکند، فعالیتهای تحریکی و بازداری نورونهای قشر را به صورت غیرتهـاجمی بـه تصـویر میکشد و علاوه بر اینها ارزان و قابل حمل میباشد. دقت مکانی ضعیف آن در گذشته، امروزه با به بازار آمدن سیسـتمهـایی که دارای ۲۵۶ و ۵۱۲ کانال میباشند به نحو مطلوبی بهبود پیدا کرده است. از همه مهمتر اینکه پایگاههای داده هنجـار شـده که مستقیماً مربوط به روانپزشکی بالینی میشوند در دسترس میباشند.

در اصل QEEG به منظور تشخیص بدکارکردیهای موضعی یا کلی در مغز به کار میرود. از جمله : اختلال خواب، وسواس، اعتیاد، سردرد، ADHD، اختلالات یادگیری، اختلال کمبود دقت وتمرکز، اضطراب، افسردگی، تومورهای مغزی، اختلال حافظه و…

 


مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

تفاوت مرگ مغزی و کما

نیکوتین سیگار به عنوان یک تریگر میگرن

اقدامات پرستاری در بیماری تشنجی

۱۰ فایده مهم فیزیوتراپی

ناقل عصبی (نوروترانسمیتر)

از نوروبیون چه میدانید ؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *