کلینیک مغز و اعصاب اصفهان |

ویدئو فلوروسکوپی بلع

ویدئو فلوروسکوپی بلع

یکی از ابزارهای تشخیصی دقیق برای بررسی مکانیسم بلع، استفاده از ویدیوفلوروسکوپی می باشد. در این تست، بنابر تشخیص آسیب شناس گفتار و زبان (گفتاردرمان) از بیمار خواسته می شود که مایعات و جامدات آغشته به باریوم و با غلظت های متفاوت را در حین عکسبرداری با اشعه ی ایکس بخورد. آسیب شناسان گفتار و زبان ویدیو مورد نظر را برای بررسی حضور یا عدم حضور آسپیراسیون (ورود مواد غذایی به مسیر هوایی) تفسیر می کنند.

ویدئو فلوروسکوپی بلع چیست ؟

ویدیو فلورسکوپی بلع یک روش برای ارزیابی توانایی بیمار در بلعیدن غدا با استفاده از تکنولوژی فلورسکوپی است. درحین بلعیدن مواد کنتراست زا (مثل باریم) توسط بیمار می توان نحوه حرکت بلعه در مجاری گوارشی را به تصویر کشید. در این روش به‌ جای فیلم از صفحات شیشه‌ایِ فلورسانسِ قابل رؤیت استفاده می‌شود که باعث مرئی کردن تصویر درهنگام تشعشع رادیوگرافی می‌شود.

اختلال بلع چیست؟

بلعیدن غذا شامل یکسری اتفاقات پیچیده است که به بدون فکر کردن و بصورت اتوماتیک وار انجام می شود. در طی عمل بلع تقریبا ۵۰ جفت ماهیچه و تعدادی عصب ، بصورت کاملا هماهنگ و دقیق کار می کنند تا یک تکه از غذا و یا آب از دهان به مری و از مری وارد معده شود. اختلال در بلع مشکل و یا ناتوانی در بلعیدن غذا است. در نوشته بیماری اختلال بلع در کودکان و بزرگسالان در این مورد توضیح دادیم.

ویدئو فلوروسکوپی بلع چیست ؟

ویدیو فلورسکوپی بلع شایع ترین ابزار ارزیابی بکار گرفته شده برای تعیین ماهیت و میزان اختلال بلع دهانی حلقی است. نتایجی که از فلوروسکوپی با فرمت ویدئویی یا دیجیتال استفاده می کنند امکان تحلیل دقیق فرایند بلع دهانی حلقی را می دهند.
ویدیو فلورسکوپی بلع جزئیات بدعملکردی بلع دهانی حلقی را تعیین کرده و در خصوص تصمیم گیری در رابطه با رویکردهای رفتاری بلع درمانی بر پایه آن یافته ها کمک می نماید.


شما عزیزان می توانید که سوالات خود را با ما در میان بگذارید. با کلیک کردن اینجا سوالات خود را برسید. 

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


بیشتر بدانید :

دیس استزی و انواع آن

نوشته های مشابه