پرخوری عصبی چیست؟

پرخوری عصبی چیست؟

در این مطلب از سایت مرکز تخصصی و فوق تخصصی مغز، اعصاب و روان نورون به موضوع: پرخوری عصبی چیست؟  برای شما عزیزان پرداخته.

لطفا مطلب را تا انتها مطالعه کنید و در  صورت داشتن هر گونه سوال، سوال خود را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید، متخصصین و مشاورین مرکز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در کم ترین زمان می باشند.

پرخوری عصبی چیست؟

در صورت داشتن پرخوری عصبی، این اختلال در غذا خوردن نه تنها بر روی سلامت جسمانی بلکه بر روی شخصیت، رفتارها، تصور فرد نسبت به توانایی و ظاهر خود،توانایی کارکرد و نحوه ارتباط فرد با افرادی که در اطراف خود دارد، تاثیر می گذارد. مخفیانه غذا خوردن به دلیل پرخوری مکرر و انباشته کردن غذا و سپس تلاش کردن برای مخفی کردن تمام شواهد پاکسازی، تبدیل به یک عادت شده ‌است. به جای لذت بردن از غذا خوردن با دیگران، در حال برنامه ریزی برای فرار به حریم خصوصی خود هستید.

شما با یک ترس دائمی از افزایش وزن زندگی می‌کنید. نگاه کردن در آینه برای شما زجرآور است، زیرا خود را قضاوت کرده و به دلیل وجود نقایصی در اندازه یا شکل خود، خود را سرزنش می‌کنید. شما واقعا نمی توانید خود واقعی تان را به وضوح ‌بینید، چون تصویر ذهنی که از بدن خود دارید، یک بدن خارج شده از حالت طبیعی را نشان می دهد. با داشتن پرخوری عصبی، زمان حضور شما در مدرسه، محل کار و زندگی اجتماعی کاهش پیدا می کند.

در تمام این موارد، شما با مشکلات روانی اساسی مانند استرس، اضطراب و نگرانی های مربوط به تصویر ذهنی که از بدن خود دارید و باعث پرخوری عصبی می شود، مبارزه می‌کنید. دکتر تری گریفیث، هماهنگ‌کننده بالینی برنامه درمان فشرده سرپایی در مرکز اختلالات خوردن در شپرد برات بالتیمور، می‌گوید: تقریبا تمام بیماران این موضوع را تائید می کنند که زمانی که آنها پرخوری های مکرر دارند، در حال پاکسازی هستند و یا خود را تحت کنترل قرار می دهند، به طور موقت احساس راحتی می کنند اما متاسفانه، این احساس، عمر مفید کوتاهی دارد و پس از آن، تمام احساسات، مشکلات و سختی ها همچنان وجود دارند.

بنابراین این افراد اغلب شبیه یک همستر هستند که بر روی چرخ درحال چرخیدن می باشند و مجبور هستند به این رفتارهای منفی و  ناهنجار ادامه دهند که در نهایت به آنها آرامش طولانی ‌مدتی را نمی بخشد. طبق اعلام انجمن ملی اختلالات خوردن و اشتها،حدود ۵/۱ درصد از زنان و ۵/۰ درصد از مردان در طول زندگی خود به پرخوری عصبی مبتلا می شوند.خوشبختانه درمان هایی به منظور هدف قرار دادن این رفتارهای مخرب و ویرانگر و برطرف کردن چالش ‌های سلامت روانی مرتبط با این اختلال وجود دارد.

در صورت مفید بودن مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها ارسال نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *