افزایش جریان خون مغز

چه عواملی می توانند باعث افزایش جریان خون مغز شوند؟

در این مطلب از سایت مرکز تخصصی و فوق تخصصی مغز، اعصاب و روان نورون به موضوع: چه عواملی می توانند باعث افزایش جریان خون مغز شوند؟ برای شما عزیزان پرداخته.

لطفا مطلب را تا انتها مطالعه کنید و در  صورت داشتن هر گونه سوال، سوال خود را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید، متخصصین مرکز آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در کم ترین زمان می باشند.

چه عواملی می توانند باعث افزایش جریان خون مغز شوند؟

۱- ورزش

ورزش منظم می تواند جریان خون مغز را افزایش دهد و باعث بهبود خونرسانی مغز شود.

ورزش مهمترین کاریست که می توانید برای افزایش جریان خون خود انجام دهید

هر نوع ورزشی که از آن لذت می برید اگر به طور منظم انجام شود می تواند خونرسانی مغز را افزایش دهد.

پیاده روی و یوگا انتخابهای عالی ای هستند.

 

در یوگا پوزیشن اینورس (Inverse position) که در آن سر پایین تر از قلب قرار می گیرد بهترین پوزیشن برای افزایش خونرسانی مغز است.

اینورژن تراپی (Inversion Theraphy)

اگر نمی توانید یوگا انجام دهید اینورژن تراپی را امتحان کنید این پوزیشن معمولا برای کمردرد استفاده می شود ولی برای افزایش جریان خون هم مفید است. دراین روش روی میز یا صندلی دراز بکشید طوری که سر شما پایین تر از قلبتان قرار بگیرد، این امر باعث افزایش خونرسانی مغز می شود.

 

نکته مهم: در صورتی که بیماری فشار خون، بیماری قلبی و یا بیماریهای چشمی دارید از این کار بپرهیزید.

۲- سرما

تحقیقات نشان داده اند که کاهش درجه حرارت بدن مثلا قرار دادن دستها در آب یخ به مدت چند دقیقه می تواند باعث افزایش خونرسانی مغز شود. توصیه می شود ۳۰ ثانیه آخر حمام را به دوش آب سرد اختصاص دهید تا خونرسانی مغز بهتری داشته باشید.

۳- موزیک

موسیقی فواید بسیار زیادی برای مغز دارد از جمله اینکه مغز را شارپ تر، تیزتر، شادتر و خلاق تر می کند. بنظر می رسد موسیقی همه این کارها را با افزایش جریان خون انجام می دهد. در تحقیقات انجام شده که جریان خون را با ام آر آی فانکشنال (FMRI) اندازه گیری می کردند دیده شد که یادگیری موسیقی و حتی گوش دادن به آن می تواند جریان خون مغز را افزایش داده و باعث بهبود خونرسانی مغز شود بخصوص اگر موسیقی مورد علاقه شما باشد.

۴- یادگیری زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید یکی از بهترین راههای تقویت مغز و جلوگیری از پیری مغز است. دیده شده جریان خون مغز کسانی که به چند زبان صحبت می کنند بیشتر از افرادیست که فقط یک زبان بلدند.

۵- نوروفیدبک

نوروفیدبک روشی است که به شما یاد می دهد با کنترل امواج مغزی، عملکرد غیر ارادی بدن مثل ضربان قلب خود را کنترل کنید. شما می توانید نوروفیدبک را در جهت کاهش استرس خود بکارگیرید. کاهش استرس بطور غیر مستقیم باعث افزایش جریان خون مغز می شود.

نوع خاصی از نوروفیدبک به نام HEG (Hemo Encephalo Geraphy)  به طور اختصاصی به فرد یاد می دهد که جریان خون قسمتهایی از مغز را که کاهش یافته دوباره برقرار کند و خونرسانی مغز را نرمال کند.

۶- مدیتیشن (Meditation)

تحقیقات نشان داده اند که انجام مدیتیشن به مدت ۱۲ دقیقه در روز می تواند جریان خون را افزایش دهد بخصوص به قسمتهایی از مغز که مربوط به حافظه می شود. بنابراین ارتباط موثری بین انجام مدیتیشن روزانه و خونرسانی مغز وجود دارد.

۷- روشنایی نور

قرارا گرفتن در معرض نور میتواند باعث افزایش جریان خون مغز و تنظیم خونرسانی مغز شود. نور خورشید می تواند به راحتی این کار را انجام دهد. در جاهایی که نور خورشید به اندازه کافی وجود ندارد قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی هم می تواند مفید باشد.

۸- آدامس جویدن

جویدن آدامس نه تنها جریان خون مغز را افزایش می دهد بلکه امواج مغزی را نیز کنترل می کند و باعث ریلکس شدن فرد می شود جالبتر اینکه هرچه طعم آدامس مطبوع تر باشد بیشتر باعث افزایش جریان خون مغز می شود.

در صورت مفید بودن مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *