کلینیک تخصصی مغز و اعصاب | کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی یکی از شاخه های توانبخشی می باشد.
که به عنوان یک رشته کل نگر تمامی ابعاد روحی، روانی و جسمی یک بیماری و تاثیرات جانبی مختلفی که بر روی عملکردفردی واجتماعی بیمار می گذارد را در نظر می گیرد.
با ارایٔه تکنیک های درمانی مناسب، ضمن توجه به علایٔق مراجع به درمان اختلالات در حیطه های جسمانی و روانی در مقاطع سنی مختلف می پردازد. فرد را از وابستگی خارج کرده و به سوی انجام فعالیت های مستقل روزانه یاری می دهد.

پس در درمان های ارایٔه شده توسط کاردرمانگر، به استقلال رساندن مراجع یکی از اهداف نهایی درمان است.
به عنوان مثال فردی که دچار سکته مغزی می شود. با توجه به سطح ضایعه ای که در مغز اتفاق می افتد برخی مهارت های حرکتی و کلامی اش را از دست می دهد.
این اختلالات باعث می شود فرد در انجام فعالیت های روزانه اش و همچنین در زمینه شغلی که دارد. و ارتباطات روزمره خانوادگی و اجتماعی دچارمحدودیت و وابستگی شود. مجموعه این عوامل می تواند باعث بروز مشکلاتی دیگر از جمله از دست دادن اعتماد به نفس و افسردگی در فرد شود.


بیشتر بدانید : انواع کم توانی ذهنی


متخصصان کاردرمانی با تسلط بر علوم مختلف از جمله فیزیولوژی، آناتومی و روانشناسی یک برنامه جامع درمانی و درصورت لزوم رویکرد های جبرانی و تطابقی به مراجعه کنندگان ارایٔه می دهند. که تمامی حیطه های زندگی فرد را در نظر می گیرد. به عنوان مثال کاردرمانگر تمریناتی که برای بهبود مهارت های حرکتی در نظر گرفته است. را در قالب یک فعالیت معنی دار در می آورد و از مراجع میخواهد. به جای تکرار یه سری الگوهای حرکتی که برایش بی معنی است. یک فعالیت هدفمند و معنی دار انجام دهد.

همچنین کاردرمانگر شرایط مراجع را در نظر می گیرد. و تلاش می کند محیط را متناسب با شرایط بیمار تا حد امکان بوسیله وسایل و تجهیزات مختلف تغییر دهد. تا مراجع حداکثر کارایی و حداقل وابستگی را داشته باشد. که در نتیجه ی آن بیمار احساس کفایت و عزت نفس بیشتری داشته باشد. و از مشکلاتی دیگر از جمله افسردگی حاصل از وابستگی و ناکارآمدی جلوگیری می شود.در واقع در کاردرمانی، کاردرمانگر علاوه بر توجه به درمان بیماری تا حدی که امکان پذیر است. تاثیرات جانبی که بیماری بر روی ابعاد مختلف زندگی فرد می گذارد را نیز مورد بررسی قرار می دهد و راهکار های درمانی و جبرانی مختلف را برای جلوگیری و رفع مشکلات مورد بررسی قرار می دهد


کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون کلیک کنید.

 

نوشته های مشابه