کاهش سطح هوشیاری

کاهش سطح هوشیاری چیست؟

در این مقاله از کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون می خواهیم که مطالبی راجع به کاهش سطح هوشیاری و انواع آن مطالبی را به شما عزیزان ارائه می دهیم پس برای افزایش آگاهی خود با ما همراه باشید.

کاهش سطح هوشیاری

کاهش سطح هوشیاری چیست ؟ حالتی است که در هوشیاری عادی و طبیعی فرد اختلال ایجاد می‌شود.احتمال دارد که این حالت از خواب آلودگی تا بی هوشی کامل فرد متغییر باشد. این حالت زمانی رخ می دهد که فرد به طور ناگهانی قادر به پاسخ به محرک‌ها نیست و به نظر می‌رسد که او در خواب باشد.

یک فرد ممکن است برای چند ثانیه شبیه غش کردن و یا برای دوره‌های طولانی‌تر این حالت را تجربه کند. افرادی که به دچار کاهش سطح هوشیاری می‌شوند به صداهای بلند یا تکان دادن هیچ  واکنشی نشان نمی‌دهند. حتی ممکن است تنفس در آن ها متوقف شود یا ممکن است ضربان قلب آن ها ضعیف شود. این موارد به مراقبت اضطراری فوری نیاز دارند.

 

کاهش سطح هوشیاری چگونه است؟

ویژگی‌های اصلی آگاهی عبارت‌اند از هوشیاری و آگاه بودن به مکان و زمان. آگاهی به این معنی است که شما قادر به پاسخ مناسب به مردم و چیزهای اطراف خود هستید. آگاه بودن به محل و زمان به این معنی است که شما می‌دانید که چه کسی هستید، جایی که هستی، کجا زندگی می‌کنی و چه زمانی است. هنگامی که آگاهی کاهش می‌یابد، توانایی شما برای بیدار شدن، آگاه شدن و تمرکز کردن، دچار اختلال می‌شود. آگاهی ضعیف می‌تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

 

 مغز و هوشیاری

مغز در نهایت مسئول حفظ هوشیاری است. مغز شما نیاز به مقدار مشخصی از اکسیژن و گلوکز دارد تا بتواند به درستی عمل کند. بسیاری از مواد مصرفی شما می‌تواند روی مغز شما تأثیر بگذارد. این مواد می‌توانند به حفظ یا کاهش آگاهی کمک کنند. به عنوان مثال، کافئین یک محرک است، به این معنی که سطح فعالیت مغز شما را افزایش می‌دهد. کافئین را می‌توان در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌هایی که هر روز مصرف می‌کنید، مانند قهوه، نوشابه و شکلات پیدا کنید. از سوی دیگر، مسکن و آرامش بخش باعث ایجاد خواب آلودگی می‌شود. بیماری‌هایی که به سلول‌های مغزی شما آسیب می‌رساند نیز می‌توانند موجب آسیب دیدگی شوند. کما سطح شدید اختلال آگاهی است.

 

علائم کاهش سطح هوشیاری کدام اند ؟

علائمی که ممکن است با کاهش سطح هوشیاری همراه باشد شامل موارد زیر می باشند:

 • تشنج
 • تعادل ضعیف
 • از دست دادن عملکرد روده یا مثانه
 • اختلال در راه رفتن
 • افتادن یا سقوط
 • سرگردانی یا سبکی سر
 • غش کردن
 • ضربان قلب نامنظم
 • ضربان سریع قلب
 • ضعف در صورت، دست‌ها و یا پاها
 • فشار خون پایین
 • تعریق
 • تب

 

انواع  آن :

۱.  گیجی و سر در گمی

با عدم وجود تفکر روشن مشخص می‌شود و ممکن است فرد در تصمیم گیری ضعیف شود. سر در گمی ناتوانی در درک چگونگی ارتباط شما با افراد، مکان‌ها، اشیاء و زمان است. مرحله اول تمرکز معمولاً در اطراف آگاهی از محیط فعلی شما است به عنوان مثال، چرا شما در بیمارستان هستید. مرحله بعدی با توجه به زمان است. از دست دادن حافظه کوتاه مدت ناشی از عدم توجه به مکان است. شکل افراطی ترین تمرکززدایی زمانی است که شما حافظه خود را از دست می‌دهید.

۲. احساس بی حالی

بی حالی یک وضعیت کاهش آگاهی بوده که شبیه خواب آلودگی است. اگر بی حال هستید، ممکن است به محرک‌ها مانند صدای ساعت زنگ‌دار پاسخ ندهید.

۳. گفتن هذیان

اگر شما هذیان گو هستید، افکار شما اشتباه و غیرمنطقی هستند. افرادی که هذیان می‌گویند اغلب سردرگم هستند. پاسخ‌های عاطفی آنها به محرک‌ها متفاوت بوده و با ترس و خشم همراه است. افرادی که هذیان گو هستند اغلب بسیار آشفته هستند.

۴. عمیق ترین سطح، کما

کما عمیق‌ترین سطح کاهش آگاهی می باشد اگر که فردی در کما باشد، نمی‌تواند به هیچ محرک و حتی درد پاسخ دهد.

۵. بی حس بودن 

سطح عمیق‌تر کاهش سطح هوشیاری از اختلال بی حسی است که در آن پاسخ فرد به هر نوع تحرک دشوار می باشد، به جز داشتن درد.

 

در صورت مفید بودن این مطالب آن را در اختیار دوستان خود قرار بدهید.

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *