کبودی ناشی از تزریقات

کبودی ناشی از تزریقات

کبودی ناشی از تزریقات :

وقتی نیدل(سوزن) وارد بدن میشود یکی از عوارضش اکیموز یا کبودی است. مصرف یکسری داروها، احتمال کبودی را بالا می برد: برای مثال مولتی ویتامین ها، بروفن ،آسپرین ،وارفارین، امگا ۳ ،چای سبز ، الکل ،ویتامینE وجینسینک . هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. یکی از روشها برای بهتر شدن کبودی گذاشتن کیسه یخ می باشد.

کبودی بعد از خونگیری

بسیاری از اشخاصی که به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند از کبود شدن پس از خونگیری شاکی هستند عوامل زیر شاید سبب خونریزی جلدی و در نتیجه کبودی دست پس از خونگیری شود.

بعد از خونگیری ماساژ محل نمونه باعث کبودی خواهد شد بنابراین پس از خونگیری، محل خونگیری را ماساژ ندهید. پس از خونگیری، محل خونگیری را از روی چسب یا پنبه ای که روی آن می‌گذارند تا چند دقیقه با فشار ملایم نگه دارید و در صورتی که سریع انگشت را از محل خونگیری بردارید امکان خونریزی زیر جلدی وکبودی وجود دارد. پوشیدن لباس‌هایی با آستین‌های تنگ، بعد از خونگیری با فشاری که در بازو ایجاد می‌کند ممکن است باعث کبودی گردد. لذا در روز خونگیری لباسی با آستین گشاد و راحت بپوشید.

گاهی اوقات عدم وجود رگ مناسب یا شکنندگی عروق نیز باعث خونروی خواهد شد. که مقصر نمونه گیر نیست و باید تحمل کنید. در بعضی موارد عوامل خونگیری اعم از سر سوزن، سرنگ یا خونگیر نیز می‌تواند مسئله فوق را ایجاد کند. ولی معمولا این مورد بندرت اتفاق می‌افتد. زیرا موسسین آزمایشگاه‌ها برای پیشگیری از اعتراض مراجعه کنندگان، افراد خبره را در قسمت نمونه‌گیری بکار می‌گیرند.

توجه: در هر صورت اگر پس ازخونگیری در محل خونگیری احساس درد و کبودی گردی.د مسئله خطرناکی نمی باشد و برای رفع آن بصورت زیر عمل کنید:

تا چند ساعت پس از خونگیری کمپرس یخ مناسب است. (می‌توان تعدادی یخ را داخل پارچه‌ای قرار داده و هر چند دقیقه یکبار و در مجموع تا چند ساعت یخ را روی محل خونگیری قرار داد. پس از ۲۴ ساعت از خونگیری کمپرس آب گرم مؤثر خواهد بود در صورت درد زیاد می‌توان ازیک عدد قرص استامینوفن ساده استفاده کرد و دیگر هیچ!!! فقط چند روز صبر کنید.

 


برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

روش‌های برای فرار از سر‌دردهای روزانه

تشنج پایدار ( استاتوس اپیلپتیکوس)

مایع مغزی-نخاعی

افسردگی چیست وعلائم افسردگی کدام است؟

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *