5 باور غلط در مورد صرع

۵ باور غلط در مورد صرع

۵ باور غلط در مورد صرع

صرع نوعی حمله است که در طی آن فرد مبتلا دچار تشنج شدید شده و از خود بیخود می شود. این حملات بسیار آزار دهنده است و ممکن است در شرایطی فرد دچار حمله شود که خطرات دیگری هم برایش بوجود آید مثلا اگر هنگام عبور از خیابان یا گذشتن از بلندی فرد دچار صرع شود می تواند منجر به صدمات شدید و حتی فوتش شود. به همین علت افراد مبتلا به صرع باید نکات ویژه ای را در طول ابتلا به بیماری رعایت نمایند. علاوه بر این بر روی اعتماد به نفس بیمار هم اثر منفی دارد.

میزان شیوع صرع

در مورد صرع و علت ابتلا به آن باورهای غلط بسیاری در بین مردم شایع شده است که در این مطلب به اصلاح چند مورد از این باورها می پردازیم:

۱ افراد مبتلا به صرع دچار اختلال روحی- روانی و یا کند ذهنی نیستند.

خیلی از افراد تصور می کنند که صرع یک اختلال روحی – روانی است این تصور کاملا غلط است و دو بیماری متفاوت است. همانگونه که فرد دارای صرع ممکن است دچار بیماری کلیوی شود و هر دو بیماری را همزمان داشته باشد، گاهی یک فرد دچار صرع ممکن است دچار بیماری روحی- روانی شود و دیدن چند نمونه از افراد که هر دو بیماری را دارند نباید باعث شود که این دو بیماری یکی تصور شود. همچنین افراد مبتلا به صرع همانند سایر افراد جامعه، برخی خیلی باهوش و برخی معمولی هستند و این بیماری ربطی با کند ذهنی ندارد.

۲ افراد مبتلا به صرع دچار طلسم و جادو نشده اند.

در گذشته به دلیل حمله ناگهانی صرع، اطرافیان چون علت مشخصی برای آن نمی یافتند آنرا به نیروهای ماوراء الطبیعه نسبت می دادند. پزشکی نوین مشخص کرده که این بیماری یک نوع اختلال در دستگاه عصبی مرکزی است و داروهایی را برای کنترل و معالجه آن یافته است. پس در صورت مواجه شدن با بیمار صرعی سریعا جهت معالجه او به پزشکان متخصص مراجعه نمایید و به صحبت های افراد ناآگاه و گاهی شیاد، گوش ندهید.

۳ ابتلا به صرع مختص سنین خاصی نیست.

صرع بیماری است که در هر سنی می تواند به سراغ فرد بیاید و از کودک تا افراد مسن ممکن است دچار این بیماری شوند. گرچه احتمال ابتلاع در سنین بالا مقداری بیشتر از سنین جوانی است اما این به معنی عدم ابتلای افراد جوان یا کودکان به این بیماری نیست.

۴ تنها روش درمان صرع، دارو درمانی نیست.

بسیاری تصور می کنند که دارو درمانی تنها روش درمان صرع است، اما روش های دیگری مانند استفاده از دستگاه های VNS که سیگنال های الکتریکی خاصی را به مغز ارسال می کند و یا رژیم غذایی معروف به کتوژنیک هم می توانند در درمان صرع موثر باشند.

۵ با قطع تشنج ها نباید داروها را قطع کرد.

برخی از افراد با این تصور که صرع آنها در اثر دارو خوب شده است اقدام به قطع مصرف داروها می کنند اما در اثر قطع دارو احتمال بسیاری وجود دارد که بیماری باز گشته و مجددا فرد دچار حملات صرعی شود.

باور غلط در مورد صرع


در صورت مفید بودن مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت کسب اطلاعات تماس به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها ارسال نمایید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *