انواع تصرف های فوکال (کانونی)

انواع تشنج هاى فوکال (کانونی)

تشنج هاى فوکال (کانونی)

تشنج های فوکال در نتیجه ی فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در یک ناحیه از مغز بوجود می آیند. این نوع تشنج ها ممکن است با یا بدون کاهش سطح هوشیاری رخ دهند:

تشنج های فوکال همراه با اختلال هوشیاری

این نوع تشنج ها باعث تغییر یا از بین رفتن هوشیاری فرد می شوند. در این حالت ممکن است فرد به یک نقطه خیره شده و به تحریکات محیطی پاسخ مناسبی ندهد. همچنین انجام حرکات تکراری نظیر جهش دست ها ، جویدن ، بلع مکرر و یا راه رفتن به صورت دایره وار نیز شایع است.

تشنج های کانونی بدون کاهش سطح هوشیاری

این نوع تشنج ها ممکن است باعث تغییر در ادراک و حواس فرد نظیر بویایی ، چشایی و یا صدا شوند اما با کاهش سطح هوشیاری همراه نیستند.تشنج های کانونی بدون کاهش سطح هوشیاری ممکن است منجر به ایجاد حرکات پرشی در بخشی از بدن نظیر بازو یا ساق پا و علایم حسی خودبخودی نظیر خارش ، سرگیجه و مشاهده ی نور های چشمک زن نیز شوند.
علایم تشنج های کانونی ممکن است با اختلالات نورولوژیک دیگر نظیر میگرن ، حمله ی خواب(Narcolepsy) یا بیماری های روانی اشتباه گرفته شود.

تشنج های جنرالیزه

تشنج هایی هستند که ظاهراً تمام نواحی مغز را درگیر می کنند. انواع تشنج های جنرالیزه عبارتند از:

  • تشنج ابسنس(Absence). این نوع تصرف که قبلا تحت عنوان تصرف کوچک(Petit mal seizure) نامیده می شد ، معمولا در کودکان اتفاق می افتد و با علایمی نظیر خیره شدن به یک نقطه یا حرکات ظریف بدن نظیر پلک زدن یا مزه کره کردن لب ها(Lip smacking) همراه است. تشنج ابسنس ممکن است به صورت خوشه ای(گروهی) اتفاق بیافتد و باعث کاهش سطح هوشیاری شود.
  • تشنج های تونیک. تشنج های تونیک باعث گرفتگی عضلات می شوند. این نوع تشنج ها معمولا عضلات پشت ، بازوها و پاها را درگیر می کنند و ممکن است باعث سقوط فرد شوند.
  • تشنج های آتونیک ، که تشنج سقوطی(Drop seizures) نیز نامیده می شوند ، باعث از دست رفتن کنترل عضلات می شوند که این موضوع باعث سقوط ناگهانی فرد یا زمین خوردن وی می شود.
  • تشنج های کلونیک. تشنج های کلونیک با انقباضات عضلانی تکراری و ریتمیک همراه هستند. این نوع تشنج ها عضلات پشت ، صورت و بازوها را درگیر می کنند.
  • تشنج های میوکلونیک. تشنج های میوکلونیک معمولا به صورت انقباضات یا پرش های عضلانی خفیف در پاها و بازوها دیده می شوند.
  • تشنج های تونیک-کلونیک ، که قبلا تشنج بزرگ(Grand mal seizure) نامیده می شدند ، باعث کاهش ناگهانی سطح هوشیاری ، گرفتگی بدن و لرزش و گاهی مواقع بی اختیاری ادرار یا گزش زبان می شوند.

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام کلینیک تخصصی مغز و اعصاب نورون کلیک کنید.


بیشتر بدانید :

علایم تشنج

انواع کم توانی ذهنی

کاردرمانی چیست؟

پالس تراپی در بیماری ام اس

میاستنی گراویس

تاثیر سکته مغزی بر سیستم عصبی

آزمایش خون و تشخیص ام اس

نوشته های مشابه