تفاوت مرگ مغزی و کما | کلینیک مغز و اعصاب اصفهان

تفاوت مرگ مغزی و کما

تفاوت مرگ مغزی و کما

مکانیسم های گوناگونی موجب آسیب یا به هم خوردگی کار این شبکه می شود. به عنوان مثال در افراد مصروع امواج صرعی در افزایش فشار درون جمجمه و تومورها، فشاربه مغز میانی درانسفالیت ها، تورم سلول های مغزی در هیپوگلیسمی نرسیدن قند به بافت های دستگاه رتیکولر و نرسیدن اکسیژن به این مراکز حساس درآنوکسی ها و ازدیاد متابولیت های سمی دراورمی و انسفالوپاتی کبدی موجب کما می گردند. بنابراین باید با معاینه بالینی مشخص نمود بیماری که به اغما رفته است به کدام یک ازدو مورد زیر مبتلا می باشد .

کمای متابولیک

کمای نورولوژیک

کومای متابولیک ممکن است به دنبال کاهش قند خون اورمی، انسفالوپاتی کبدی،ازدیاد co2 خون، مسمومیت های دارویی، اختلالات الکترولیتی و اسید باز، هیپوتیروییدی، هیپرتیروییدی، هیپرکلسمی و… به وجود آید.اغمای نورولوژیک به طورشایعی پس از سکته و خونریزی های مغزی، مننژیت ها، تومور مغزی ، آبسه، ضربه های مغزی و انسفالیت ها بروز می نماید .

معیار های مرگ مغزی

از نظر علم پزشکی، مرگ مغزی به حالتی گفته می شود که در آن همه موارد سه گانه زیربا هم و یک جا وجود داشته باشند. در چنین حالتی می توان از اعضای بدن فردی که مرگ مغزی او باعث شده است برای پیوند به دیگران استفاده نمود. این معیارهای عبارتند از:

  • کلیه اعمل قشر مخ از بین رفته باشد و بیمار به هیچ تحریکی پاسخ نمی دهد .
  • فعالیت های ساقه ی مغز مانند تنفس خود به خود متوقف شده باشد .
  • حالت بیمار برگشت پذیر نباشد و بیمار به هیچ وجه تحریک دردناکی پاسخ ندهد .
  • نشانه ی قطعی ازبین رفتن فعالیت قشرمخ این است که دو نوار مغزی نیم ساعته به فاصله ۶ ساعت از هم، هیچگونه موج مغزی را نشان ندهد و خط صاف ترسیم گردد. البته باید توجه نمود که بیمار هیپوترمی، اغمای پیشرفته ی هیپوتیروییدی و یا مسمومیت با فنوباربیتال نداشته باشد زیرا در این موارد نیز خط ایزوالکتریک پدید می آید .

 


مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و نورون

برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

برای مشاهده پیج اینستاگرام مرکز تخصصی مغز و اعصاب نورون اصفهان  کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

علائم اولیه آلزایمر را بشناسیم

تشنج کوچک

انواع میاستنی گراویس

اختلال کندن مو یا تریکوتیلومانیا

ارتباط تشنج با تغذیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *