سردرد ناشی از مصرف مسکن ها

سردرد ناشی از مصرف بیش از حد مسکن ها

ممصرف بیش از حد مسکن عامل بروز سردرد

سردرد ناشی از مصرف بیش از حد مسکن ها یک نوع سردرد روزانه و مزمن می باشد که به انواع درمان‌های سردرد مقاوم می باشد. معمولا در افرادی ایجاد می شود که به یک نوع سردرد اولیه مثل میگرن، سردرد، تنشن، یا سردرد کلاستر مبتلا هستند که به علت عدم درمان کافی سردرد زمینه‌ای مجبور به مصرف سه بار یا بیشتر از مسکن‌ها در هفته می شوند.

به این ترتیب این افراد در دام بیماری سردرد ناشی از مصرف مسکن‌ها افتاده و لازم است جهت درمان این نوع سردرد و سردرد اولیه زمینه ای به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند.

مهم ترین قدم در درمان این افراد قطع مسکن مربوطه، پیشگیری از سردرد و تغییر سبک زندگی به صورت داشتن خواب کافی، ورزش روزانه و کاهش استرس‌های روزانه می باشد.
انواع مسکن‌ها که مصرف بیش از اندازه آن‌ها می تواند باعث این نوع سردرد شود، عبارتند از:

● مسکن‌ های ساده: استامینوفن، بروفن، ناپروکسن…

● مسکن‌های ترکیبی: نوافن، ACA…

● تریپتامین‌ها و ارگوتامین‌ها: ارگوتامین سی، سوماتریپتان، ریزاتریپتان…

● مخدرها: ترمادول، کدئین، اکسی کدون…

مصرف بیش از ۲۰۰ میلی گرم روزانه کافئین می تواند باعث سردرد شود.


بیشتر بخوانید : کدام سردرد ها خطرناکند ؟


سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد مسکن چیست؟

این سردردها در افراد مبتلا به میگرن و سردرد تنشی دیده می‌شود. علت ایجاد این است که فرد سردرد دارد اما به صورت علمی درمان نمی‌شود؛ یعنی به طور مرتب مسکن مصرف می‌کند و سردرد می‌گیرد، اما باز مسکن می‌خورد و یک سیکل معیوب ایجاد می‌شود.

انجمن علمی سردرد معیاری را برای سردرد ناشی از مسکن دارد که اگر فردی در ماه بیش از ۱۵ بار(عدد) مسکن ساده مانند استامینوفن، ایبوبروفن، ژلوفن و دیکلوفناک مصرف کند، یا هفته‌ای دوبار مسکن کدئین‌دار مانند استامینوفن کدئین مصرف کند، مبتلا به سردرد ناشی از مسکن شده است.


بیشتر بدانید : میگرن


سردرد ناشی از مصرف بیش از حد مسکن چگونه درمان می‌شود؟

باید در مرحله اول فرد را ازمسکن جدا کنیم. گاهی مجبوریم چند روز به فرد کورتیکواستروئید بدهیم. گاهی بلاک عصبی برای فرد انجام می‌دهیم. بلاک عصبی یکی ازکارهایی است که برای سردرد میگرنی و سردرد خوشه‌ای انجام می‌دهیم. در این روش، عصبی که از ناحیه پشت سر رد می‌شود با دارو بلاک می‌کنیم که تا سه هفته بهبود می‌دهد و کمک می‌کند فرد از مسکن جدا شود.


با ما در تماس باشید :


 

نوشته های مشابه