هدف از انجام کار درمانی چیست ؟

هدف از انجام کار درمانی چیست ؟

اهداف کار درمانی 

کار درمانی به بهبود عملکرد بدن در خانه، محل کار، مدرسه، زمین بازی و… کمک می‌کند. فیزیوتراپی و کاردرمانی بعضا به طور هم‌زمان استفاده می‌شوند. برای مثال، افرادی که عمل جایگزینی لگن داشته‌اند، هم‌زمان هم کاردرمانی می‌شوند و هم فیزیوتراپی انجام می‌دهند.

فیزیوتراپ سعی می‌کند تا روی تقویت و تنوع حرکات جسمانی فرد کار کند و کار درمان به او کمک می‌کند تا برای انجام فعالیت‌هایی مانند هدایت واکر خود، لباس پوشیدن بدون کمک دیگران یا بیرون آمدن از رخت‌خواب بدون ایجاد صدمه و مشکل آماده بشود.

ضمن اینکه قسمت‌های مختلف خانه هم ارزیابی می‌شود تا از خطرات محتملی که ممکن است اشیا و اثاثیه برای فرد ایجاد کنند، جلوگیری به‌عمل آید. مثلا ممکن است، فرش‌ها باعث لیز خوردن فرد و ایجاد حادثه شوند.

کاردرمانان از فناوری‌های تطبیقی هم برای افراد بهره می‌برند. مثلا شخصی که به‌تازگی تحت جراحی جایگزینی لگن قرار گرفته است، در حین درمان نمی‌تواند از کمر به پایین خم شود؛ بنابراین، کار درمان به او جوراب کمکی می‌دهد تا به کمک این ابزار تطبیقی که شبیه لوله‌ای است متصل به دو سیم بلند، راحت جوراب‌های خود را از پا بیرون بیاورد و نیاز به خم شدن هم پیدا نکند.


بیشتر بخوانید : کاردرمانی جسمی و ذهنی


کار درمانی
کار درمانی

کاردرمانان دقیقا چه می‌کنند؟

کاردرمانان در مکان‌های مختلفی مشغول به فعالیت هستند. برخی از آنها در بیمارستان‌ها مشغول‌اند و برخی دیگر در مدارس، خانه‌های سالمندان و مراکز خدماتی درمانی کار می‌کنند.

در بیمارستان‌ها، کار درمانان به بیماران برای انجام فعالیت‌های روزانه مانند مسواک زدن، لباس پوشیدن، حمام کردن و… کمک می‌کنند. این فعالیت‌ها برای اینکه فرد در منزل بتواند از عهده‌ی کارهایش برآید، ضروری است. خانه‌ی سالمندان و مراکز توان بخشی نیز طی دوره‌های بلندمدت به بیماران برای بهبود کمک می‌کنند.

مثلا در خانه‌ی سالمندان، یکی از تمریناتی که با افراد سالخورده انجام می‌شود، پرتاب توپ اسباب‌بازی در تور بسکتبال است. این تمرین باعث می‌شود تا تعادل فرد بهبود پیدا کند و تطابق و همراهی چشم و دست هم بیشتر شود. در واقع، هدف نهایی، بهبود تحرک، کاهش سقوط و زمین خوردن است.

برای شروع کار درمانی وضعیت فرد بررسی عمومی می‌شود: توانایی‌های اجتماعی، فیزیکی و روانی. ضمن اینکه فعالیت‌های فرد در طول روز نیز بررسی می‌شود. کاردرمانان، محیط زندگی و کار فرد را هم ارزیابی می‌کنند تا از امن و راحتی آن اطمینان حاصل کنند.


بیشتر بدانید : چه کسانی نیاز به کاردرمانی دارند ؟ 


نوشته های مشابه