افسردگی فصلی

چرا دچار افسردگی فصلی می شویم ؟

افسردگی فصلی

افسردگی فصلی نوعی اختلال خلقی است که فقط در برخی از فصول سال رخ می‌دهد و با تغییر فصل ناپدید می شود. این افسردگی معمولا در اواخر پاییز و اوایل زمستان آغاز می‌شود و با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان ناپدید می شود.
البته افسردگی فصلی در ماه‌های تابستانی هم شاید رخ بدهد، اما شیوع آن در تابستان کمتر از ماه‌های زمستان است. برای تشخیص افسردگی فصلی، لازم است افراد حداقل به مدت ۲ سال نشانه‌های کامل افسردگی را در فصل‌های خاصی (زمستان یا تابستان) داشته باشند و این علایم فقط در آن فصول تکرار شوند.

افرادی که در ماه‌های زمستانی دچار افسردگی فصلی می‌شوند، اغلب نشانه‌های زیر را دارند:
●افزایش ساعات خواب
●از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی
●تغییر در اشتها و وزن
●عدم تمرکز
●میل شدید به مواد غذایی با کربوهیدرات بالا
●کناره‌گیری از اجتماع

باید توجه داشته باشید که در فصل پاییز و زمستان طبیعی است که اغلب افراد بیشتر بخوابند و ممکن است اضافه وزن هم پیدا کنند، اما اگر خواب‌ آلودگی و کاهش انرژی و بی‌حوصله بودن فرد به قدری زیاد باشد که در زندگی روزمره او اختلال ایجاد کند، احتمال ابتلا به افسردگی فصلی وجود دارد.
اگر احساس می‌کنید دارای برخی علائم این بیماری هستید، به مشاور یا روانپزشک مراجعه کنید و اگر نیاز به درمان بود توصیه‌های درمانگری را انجام دهید و از خود درمانی و استفاده از داروهای ضد افسردگی بدون تجویز پزشک متخصص لطفاً خودداری کنید.

چرا دچار افسردگی فصلی می شویم ؟
چرا دچار افسردگی فصلی می شویم ؟

برای اینکه احساس بهتری داشته باشید چه کاری می توانید انجام دهید؟

سعی کنید تا آنجا که می‌توانید در طول روز، وقت خود را در بیرون از خانه ‌صرف کنید. حتی اگر آسمان ابری است باز هم این کار را انجام دهید؛ چراکه نور خورشید باز هم در آسمان وجود دارد و می‌توانید از فواید آن بهره‌مند شوید.
یک رژیم غذایی متعادل، سرشار از ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید، این کار انرژی بیشتری به شما می‌دهد و همچنین تمایل شما به غذاهای شیرین و نشاسته‌دار را کاهش می‌دهد.
سعی کنید حداقل سه روز در هفته به مدت ۳۰‌دقیقه ورزش کنید. در صورت نیاز در زمان‌هایی که احساس افسردگی بیشتری دارید با یک مشاور یا روانشناس در ارتباط باشید .  در فعالیت‌های گروهی شرکت کرده و ارتباط خود را با جمع قطع نکنید.


افسردگی سالمندان

نوشته های مشابه