اختلال بی خوابی

اختلال بی خوابی

اختلال بی خوابی

امروزه یکی از اختلالات شایع در افراد ، اختلال بی خوابی می باشد. مشکلات بین فردی ؛ اجتماعی و شغلی ممکن است پیامد بی خوابی یا دل مشغولی مفرط با خواب ؛ افزایش تحریک پذیری در طول روز و ضعف تمرکز باشد.

کاهش توجه و تمرکز در مبتلایان به بی خوابی شایع است و ممکن است در این افراد میزان بالاتری از تصادفات نسبت به سایرین دیده شود . بی خوابی پایدار با پیامدهای بلند مدت همچون افزایش خطر اختلال افسردگی اساسی ، افزایش فشار خون ، سکته، افزایش غیبت و کاهش بهره وری کار، کاهش کیفیت زندگی و افزایش فشار اقتصادی مرتبط می باشد.

یکی از عمده ترین اهداف در هفته ی سلامت روان ارتقا و افزایش آگاهی ، تغییر و اصلاح نگرش افراد به مسائل بهداشت روان می باشد.
در کلینیک مغز،اعصاب و روان نورون با استفاده از رویکردهای روانشناسی به شما کمک می شود علل مشکلات روانی خود همچون افسردگی،دوقطبی، بی خوابی، وسواس، اضطراب، فوبی ، ملال جنسی ،اعتیاد به تلفن همراه و….را شناسایی کرده و به رفع و درمان آن اقدام نمایید.


بیشتر بخوانید : اثرات بی خوابی شبانه بر بدن


چه چیزی باعث اختلالات خواب می‌شود؟

شرایط، بیماری‌ها و اختلالات بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث بروز اختلالات خواب شوند. در بسیاری از موارد، اختلالات خواب درنتیجه‌ی یک مشکل سلامتی زمینه‌ای به‌وجود می‌آیند.

۱. آلرژی‌ها و مشکلات تنفسی

آلرژی‌ها، سرماخوردگی ها و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌توانند تنفس را در شب دشوار کنند. ناتوانی در تنفس ازطریق بینی نیز می‌تواند باعث مشکلات خواب شود.

۲. نوکتوریا

نوکتوریا یا تکرر ادرار شبانه ممکن است باعث شود چندین بار در طول شب از خواب بیدار شوید که همین در خواب‌تان اختلال ایجاد می‌کند. عدم تعادل هورمونی و بیماری‌های دستگاه ادراری می‌توانند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشند. اگر تکرر ادرار شما با خونریزی یا درد همراه است، حتما بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درد مزمن

درد ثابت و دائمی می‌تواند به‌خواب رفتن را دشوار کند. حتی ممکن است پس از به‌خواب رفتن، شما را از خواب بیدار کند. برخی از شایع‌ترین علل درد مزمن عبارت‌اند از:

  • آرتروز؛
  • سندروم خستگی مزمن؛
  • فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن)؛
  • بیماری التهابی روده؛
  • سردرد مداوم؛
  • کمردرد مداوم.

در برخی موارد، درد مزمن ممکن است با اختلالات خواب تشدید شود. به‌عنوان مثال پزشکان بر این باورند که پیشرفت فیبرومیالژیا ممکن است با مشکلات خواب مرتبط باشد.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب، اغلب بر کیفیت خواب تأثیر منفی می‌گذارند. در این شرایط به‌خواب رفتن یا در خواب ماندن برای شما دشوار می‌شود. کابوس دیدن، حرف زدن در خواب یا راه رفتن در خواب نیز ممکن است خواب‌تان را برهم بزند.


کلینیک متخصص مغز و اعصاب اصفهان کلینیک نورون


نوشته های مشابه