ستون فقرات

چه عواملی باعث ایجاد درد ستون فقرات می شوند ؟

آشنایی با آناتومی ستون فقرات

ستون فقرات یکی از اصلی‌­ترین بخش­‌های بدن و در واقع اصلی­‌ترین نقطه اتکای آن است. این ستون از ۳۳ استخوان به وجود آمده است که به صورت عمودی روی یکدیگر قرار گرفته و به وسیله رباط­‌ها و ماهیچه‌­ها به یکدیگر متصل شده‌­اند.

شما به وسیله ستون فقرات خود می­‌توانید راه بروید و دست و پاهایتان را تکان دهید. به صورت علمی‌­تر آنکه یک طناب نخاعی که از درون استخوان‌­های ستون مهره‌­ها می­گذرد، تمامی عصب­‌های موجود در بدن را به مغز متصل کرده و تمامی حرکات بدن را کنترل می­‌کند.

این ستون شامل ۳۳ مهره شامل مهره‌­های گردنی، مهره‌­های سینه‌ای، مهره­های خاجی و دنبالچه می­‌باشد که هر کدام وظیفه خاصی را در بدن انجام می‌­دهند. جالب است بدانید که تنها ۲۴ مهره از این ستون توانایی حرکت داشته و مهر­ه­‌های بخش خاجی و دنبالچه محکم به یکدیگر جوش خورده‌­اند.

مهر­ه‌­های گردنی بالاترین مهره­‌ها در ستون فقرات بوده و مهم‌­ترین وظیفه آن­ها تحمل وزن سر و انجام حرکات سر و گردن می­‌باشد. ۱۲ مهره سینه­‌ای استخوان­‌های سینه را نگه داشته و از اجزای داخلی مانند قلب و ریه محافظت می­‌کنند.

مهره‌­های کمری مهره‌­های میانی ستون فقرات و بزرگ‌­ترین مهره­‌ها هستند و وظیفه تحمل وزن بدن، بلند شدن، خم شدن و غیره را برعهده دارند. در نهایت مهره­‌های خاجی و دنبالچه نیز ستون فقرات را به صورتی محکم به لگن متصل می‌­کنند.


بیشتر بخوانید : کاربرد تست نوار عصب و عضله چیست ؟ 


"درد

علت درد در ستون فقرات چیست؟

درد در ستون مهره‌­ها یکی از شایع‌­ترین بیماری­‌هایی است که به دلایل مخالف در سنین مختلف ایجاد می­‌شود. درد­ در ستون فقرات به انواع مختلف درد­های مکانیکال، درد­های ارجاعی، درد­های التهابی و درد­های انتشاری تقسیم شده که هرکدام به دلایل جداگانه‌­ای به وجود می­‌آیند.

  • درد­های مکانیکال شایع­‌ترین درد­های ستون مهره‌­ها است که به دلایل مختلفی مانند کار زیاد با لپ تاپ و کامپیوتر، نشستن، دراز کشیدن و یا بلند شدن­های نادرست ایجاد می­‌شود. این نوع از درد می­‌تواند به صورت دیسک، آرتروز، شکستگی، اسپاسم و غیره بروز پیدا کرده و معمولا با انجام حرکات بدنی تشدید پیدا می‌­کند.
  • درد­های ارجاعی از دیگر درد­های رایج در ستون فقرات است که دلیل اصلی آن چیزی به جز مهر­ه­‌ها می­‌باشد. برای مثال درد­های قلبی و عروقی و دیگر بخش­های مرتبط با ستون مهره­ها می­‌تواند به صورت درد در ستون خود را نشان دهد.
  • درد­های التهابی از دیگر درد­های رایج در این ناحیه است که در اثر بیمار‌ی‌­هایی مانند تب مالت، روماتیسم، سل و غیره ایجاد می‌­شود. این بیمار‌‌ی‌­ها بعد از ایجاد و پیشروی باعث ایجاد عفونت در میان مهره‌­ها، رباط‌­ها و دیسک شده و باعث بروز درد می‌شود.
  • درد‌های انتشاری آخرین درد ستن مهره‌هاست که علاوه‌بر بخش آسیب دیده بخش‌های دیگر هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند .برای مثال فردی که به دیسک گردن مبتلاست ،درد را در بازو شانه‌های خود نیز احساس می‌کند .

نوشته های مشابه