شیوع چاقی

چه عواملی باعث چاقی مفرط می شود ؟

چاقی مفرط 

در هزاره سوم یکی از عوامل مهم و تهدید کننده سلامتی بشر گستردگی رو به افزون وزن،چاقی مفرط و تبعات ناشی از آن در تمام جهان و از جمله در ایران است.
از هر ده نفری که دوران رشد خود را سپری می کنند در حال حاضر سی تا پنجاه درصد بیش از حد متعارف و طبیعی نسبت به قد خود افزایش وزن پیدا کرده اند، نُه نفر با یک یا چندین عارضه خطرناک از جمله:

  • پرفشاری خون
  • افزایش چربی خون
  • اختلال متابولیکی
  • افزایش قندخون
  • اوره
  • اسیداوریک و…

دست به گریبان بوده و در معرض خطر جدی قرار دارند. از این رو پرداختن به موضوع کاهش وزن را باید از همین امروز شروع کنید ، چرا که فردا خیلی دیر است!


چاقی مفرط
چاقی مفرط

عوامل بروز چاقی مفرط 

هنگامی که شما غذا می خورید، بدن تان کالری هایی که برای عضلات و بافت های خود نیاز دارد را ذخیره می کند. اگر این کالری ها استفاده نشوند، بدن آنها را به عنوان چربی ذخیره می کند. اگر شما همچنان به خوردن کالری بیشتر ادامه دهید و بدنتان در فعالیت های روزانه و ورزش آن ها را استفاده نکند، ذخیره سازی چربی ها بیشتر می شود. چاقی و چاقی مضر نتیجه تجمع چربی بیش از حد در بدن می باشد.

بسیاری از عوامل رفتاری، از جمله عادات هایی غذایی و فعالیت روزانه در چاقی بدن نقش دارند. بسیاری از افراد عادت های غذایی را به صورت اکتسابی از کودکی با خود به بزرگسالی می آورند. به همین دلیل هم در تمام طول عمر خود نسبت به سنی که دارند، چاق تر هستند. این افراد معمولا زمانی که به سن بزرگسالی می رسند، از نظر بدنی فعالیت ندارند و زمان کمتر را برای ورزش، برنامه ریزی غذایی و فعالیت بدنی اختصاص می دهند.

عوامل دیگر مانند استرس، اضطراب و محرومیت از خواب نیز می توانند منجر به افزایش وزن شوند. افرادی که سیگار را ترک می کنند اغلب افزایش وزن موقت را تجربه می کنند. زنان نیز ممکن است در کاهش وزن پس از دوران بارداری خود و یا افزایش وزن در دوران یائسگی مشکل داشته باشند. این عوامل به ندرت به چاقی مفرط بدن منجر می شوند، اما می توانند عامل مهمی برای ایجاد اضافه وزن باشند.

بعضی از داروها مانند قرص های جلوگیری از بارداری و داروهای ضد افسردگی ها نیز می توانند باعث افزایش وزن شوند. بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید نیز قادر هستند منجر به افزایش وزن شوند، اما معمولا به چاقی مفرط نمی انجامند.

عوامل ژنتیکی می توانند در نحوه ذخیره شدن انرژی بدن نقش داشته باشند. اما این رابطه به طور کامل مورد تحقیق قرار نگرفته است. تحقیقات کنونی در حال بررسی رابطه بین ژنتیک و وزن بدن هستند.


کلینیک نورون اصفهان

نوشته های مشابه